jak dziękować

Każdy lubi prezenty, ale jak za nie dziękować?

Idą święta, czas prezentów. Dlatego szczególne ważne jest, aby nauczyć się, jak dziękować i pielęgnować umiejętność okazywania wdzięczności.

Każdy z nas popełnia te błędy, nie wiedząc nawet, że są dużo lepsze sposoby na okazanie wdzięczności. Jest szansa, że jutro dostaniecie mikołajkowy prezent, warto więc zadbać o to, by przyjąć go jak należy.

 

Nie trzeba było!

Czyli nie chcesz, tak? Nie trzeba było wkładać wysiłku w to, by Ci sprawić przyjemność? Jaja sobie robisz?

To najgorsza z opcji, jakie może ci się nasuwać na myśl. My, Polacy, uwielbiamy to stwierdzenie. Kogo więc oszukujemy, skoro po kilku chwilach kurtuazji, rzucamy się na prezent, by jak najszybciej dostać się do środka? Panujmy nad sobą, niech nasze działania będą równoznaczne z myślami – jeśli jesteśmy wdzięczni za prezent, okażmy to w bardzo prosty sposób. Tak, czasem trzeba było – bo zrobiliśmy coś, za co ktoś inny jest wdzięczny.

 

Odbiajmy piłeczkę

No, to przecież nie tylko twoja zasługa. W zespole masz kilka osób, każdy pracował nad tym projektem. Dlaczego więc masz zebrać wszystkie pochwały dla siebie? To przecież takie niesprawiedliwe…

To kolejny błąd. Odbijanie piłeczki może być sygnałem świadczącym o niskiej samoocenie. Weź się w garść, skoro inni uważają, że na to zasługujesz – przyjmij to do wiadomości. Jeśli wasza wspólna praca została nagrodzona – okaż wdzięczność również osobom zaangażowanym. Tworzy to zdrowe relacje oparte na szczerym środowisku.

Czego nie mówić? No wiesz, bo właściwie to kolega robił tą część, ja to tylko…
Co powiedzieć? Dziękuję za wyróżnienie. Nie byłoby mnie tu, gdyby nie wsparcie kolegi.

 

Jak dziękować?

Czy ja na pewno na to zasługuję? To pytanie, które może pojawić się, prędzej czy później. Pamiętaj, że ty możesz kwestionować swoje kwalifikacje bądź zasługi, jednak najwyraźniej ktoś inny postanowił je docenić. Dlatego przyjmij komplement czy inny prezent bez zbędnego marudzenia – po prostu przyjmij i już.

Okazywanie wdzięczności bywa trudniejsze niż nam się wydaje i może wymagać treningu. Jak zacząć?

 

Od słowa dziękuję

Nie nadwyrężajmy języka, nikt nie lubi słowotoku. Już na początku, gdy grzecznie podziękujecie, wszyscy się dowiedzą, że jesteście wdzięczni – bo komunikujecie to wprost. Szeroki uśmiech i to jedno słowo mogą zdziałać naprawdę wiele. Resztę, dobudujecie tak, jak to czujecie. Tylko nie wpadajcie w sidła błędów opisanych powyżej.

Nie jest to wyłącznie kwestia prezentów. Nauczcie się, jak okazywać wdzięczność w wielu codziennych sytuacjach. Choć wymaga to wprawy, z czasem zacznie wam to przychodzić naturalnie.